Części samochodowe oryginalne, używane czy zamienniki - co wybrać?

Każdy samochód składa się z niezliczonej liczby części, które w trakcie normalnej eksploatacji ulegają stopniowemu zużyciu. Oczywiście wiele podzespołów może także ulec uszkodzeniu na skutek wypadku lub innych zdarzeń drogowych. Nic dziwnego, że wielu kierowców staje przed dylematem wyboru między częściami oryginalnymi, używanymi a zamiennikami. Na co zwrócić uwagę? Co wybrać? Na co się zdecydować? Zapraszamy do lektury!

Klasyfikacja części samochodowych

Na początek warto wspomnieć o klasyfikacji części samochodowych. Jest ona dość istotna, ponieważ pomaga kierowcom i mechanikom w dokonywaniu właściwego wyboru i zakupie odpowiednich elementów do naprawy i konserwacji samochodów. W kontekście rozróżnienia między oryginalnymi częściami a zamiennikami należy zwrócić uwagę na powszechnie stosowane oznaczenia:

  • OE (ang. Original Equipment) to oryginalne części samochodowe, które są sygnowane logo producenta samochodu, do którego są przeznaczone;
  • OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) to również oryginalne części, ale sygnowane logiem producenta samej części, a nie marki samochodu;
  • OEQ (ang. Original Equipment Quality) to części, które nie są stosowane w pierwszym montażu (tak jak części OE i OEM), ale posiadają taką samą jakość potwierdzoną testami i certyfikatami;
  • AM (ang. Aftermarket) to szeroki zakres klasycznych zamienników, często pochodzących od mniej znanych marek, które nie posiadają certyfikatów części OEQ.

Części oryginalne obejmują części klasy OE i OEM, podczas gdy zamienniki to części klasy OEQ i AM. Różnice między nimi są związane z rekomendacją producenta samochodu, marką producenta i posiadaniem odpowiednich certyfikatów.

Zamienniki klasy AM nie posiadają rekomendacji, znanej marki ani odpowiednich certyfikatów. Ponieważ producenci musieliby ponieść koszty związane z każdym z tych elementów, części te są często o około 60% tańsze od części oryginalnych. Jednak to nie oznacza, że są one również o 60% gorszej jakości. Warto pamiętać, że niektóre części samochodowe zamienniki mogą spełniać swoje zadanie równie skutecznie jak części oryginalne. Czas przyjrzeć się bliżej każdej z opcji.

Oryginalne części samochodowe

Części oryginalne są specjalnie produkowane zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami określonymi przez producenta pojazdu. Części samochodowe oryginalne, jak sama nazwa wskazuje, są produkowane przez producenta samochodu lub oficjalnego dostawcę części. Są to dokładnie te same części, które zostały użyte podczas produkcji i spełniają wszystkie wymogi i standardy jakościowe. Części oryginalne są zaprojektowane z myślą o konkretnym modelu pojazdu, co zapewnia idealne dopasowanie i bezproblemową instalację. W przypadku nowych samochodów zaleca się używanie części oryginalnych, ponieważ utrzymuje to wartość auta i zapewnia pełną gwarancję producenta. Jest to jednak opcja kosztowna, a dostępność części może być ograniczona.

Zamienniki części samochodowych

Alternatywą dla części oryginalnych są zamienniki części samochodowych. Są to części produkowane przez niezależnych producentów, które mają za zadanie zastąpić oryginalne części. Zamienniki są często tańsze niż oryginały, ale należy jednak pamiętać, że oferta zamienników jest różnorodna pod względem jakości i ceny. Istnieją też wysokiej jakości zamienniki renomowanych producentów, których ceny są wręcz zbliżone do cen części oryginalnych. Ważne jest, aby wybrać zaufanego dostawcę zamienników, który oferuje wysoką jakość i zapewnia pewność kompatybilności.

Używane części samochodowe

Kolejną opcją są części używane do samochodów, które pochodzą z innych pojazdów i zostały wyjęte w celu ponownego wykorzystania. Ze względu na o wiele niższą cenę, części używane z auto szrotów cieszą się cały czas sporą popularnością. Należy jednak pamiętać, że oczywiście mogą być one tańsze niż części oryginalne, ale istnieje ryzyko, że mają pewne zużycie i są zwyczajnie mniej niezawodne. Nic dziwnego, że zarówno auto szroty, jak i używane części samochodowe najczęściej są wybierane przez właścicieli do starszych pojazdów z dużym przebiegiem, gdzie koszty naprawy muszą być jak najniższe. Warto jednak zauważyć, że części używane nie mają gwarancji producenta ani gwarancji na koszt wymiany, co może zwiększyć ryzyko finansowe w przypadku awarii.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o decyzję dotyczącą wyboru części oryginalnych, zamienników lub części używanych to każdy ekspert, mechanik lub kierowca ma swoje własne zdanie, które często opiera się na rozsądnych argumentach. Oto krótka lista wskazówek w tej kwestii!

  1. Wybieraj części oryginalne, gdy tylko masz taką możliwość, pod warunkiem że Twój budżet na to pozwala i są one łatwo dostępne.
  2. W nowych lub kilkuletnich samochodach zawsze staraj się wymieniać uszkodzone lub zużyte części na oryginalne. To pozwoli Ci utrzymać wartość pojazdu na dłuższą metę.
  3. W starszych modelach z dużym przebiegiem, śmiało możesz sięgać po zamienniki. Nie będzie to miało znaczącego wpływu na wartość auta, a Twój portfel będzie bardziej zadowolony (chyba że masz do czynienia z autem kolekcjonerskim).
  4. Jeśli wymieniasz cały układ lub podzespół, zawsze warto kompletować części od jednego producenta. Jeśli masz oryginalną część od jednego producenta, staraj się również pozostałe części dobrać od tego samego producenta. Właściwe dopasowanie części od jednego dostawcy jest niezwykle istotne i pozwala uniknąć wielu potencjalnych problemów.

Chcąc podsumować, należy zwrócić uwagę na to, że wybór między częściami oryginalnymi a zamiennikami zależy od wielu czynników m.in. stanu samochodu, budżetu, dostępności części i oczekiwanej wartości zachowanej na dłuższą metę. Ważne jest, aby podejść do tej decyzji indywidualnie i dokonać wyboru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Pamiętaj też, że właściwy wybór części może wpłynąć na bezpieczeństwo i niezawodność Twojego pojazdu, dlatego podejmij decyzję rozważnie i zgodnie z indywidualnymi potrzebami i warunkami.

Bez względu na to, czy szukasz części oryginalnych, czy zamienników, zawsze kupuj je u renomowanego dostawcy. To zapewni Ci pewność co do jakości, trwałości i odpowiednich certyfikatów. Najwyższej jakości części czekają na Ciebie w hurtowni motoryzacyjnej MOKAR. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!